Ad Spot

New ASWA football poll released: TRM, WSN football both ranked in top-10

ALABAMA SPORTS WRITERS ASSOCIATION HIGH SCHOOL FOOTBALL POLL WEEK 2 – Sept. 2, 2015

Class 7A
1. Hoover (29) (2-0) 357
2. Prattville (1) (1-0) 264
3. Central-Phenix City (1-1) 237
4. Bob Jones (1-0) 192
5. Murphy (1-0) 172
6. Foley (2-0) 158
7. James Clemens (1-0) 111
8. Baker (1-1) 85
9. Buckhorn (1-0) 30
10t. Auburn (1-1) 24
10t. Gadsden City (1-1) 24
Others receiving votes: Oak Mountain (0-1) 18, Smiths Station (2-0) 12, Vestavia Hills (1-0) 8, Hewitt-Trussville (1-1) 4, McGill-Toolen (1-0) 4, Theodore (2-0) 4, Fairhope (1-1) 2, Mary G. Montgomery (0-1) 2, Spain Park (1-1) 1, Thompson (2-0) 1.

Class 6A
1. Clay-Chalkville (28) (2-0) 353
2. Spanish Fort (2) (2-0) 268
3. Saraland (1-0) 233
4. Opelika (2-0) 224
5. McAdory (2-0) 171
6. Muscle Shoals (2-0) 148
7. Florence (1-1) 96
8. Benjamin Russell (2-0) 74
9. Park Crossing (2-0) 34
10. Hillcrest-Tuscaloosa 1-1) 18
Others receiving votes: Homewood (1-1) 14, Cullman (2-0) 14, Carver-Montgomery (0-1) 13, Southside-Gadsden (1-1) 11, Bessemer City (2-0) 11, Pinson Valley (2-0) 8, Gardendale (0-1) 6, Hartselle (1-1) 5, Blount (1-0) 4, Austin (1-1) 3, Fort Payne (1-0) 2.

Class 5A
1. St. Paul’s (30) (2-0) 360
2. Jackson (1-0) 268
3. Pleasant Grove (1-0) 231
4. J.O. Johnson (1-0) 193
5. Guntersville (1-0) 166
6. Madison Co. (1-0) 143
7. Russellville (1-0) 124
8. Calera (1-0)80
9. Mortimer Jordan (1-0) 48
10. Demopolis (1-0) 28
Others receiving votes: East Limestone (0-1) 25, Greenville (1-0) 14, Eufaula (1-0) 7, Charles Henderson (0-1) 6, Etowah (0-2) 5, Beauregard (0-0) 4, Tallassee (1-1) 3, Marbury (2-0) 2, Parker (1-0) 2, Sylacauga (1-1) 1.

Class 4A
1. UMS-Wright (21) (1-0) 333
2. Leeds (9) (1-1) 294
3. Cordova (2-0) 235
4. Dadeville (1-0) 209
5. Fayette Co. (1-1) 122
6. West Blocton (2-0) 101
7. Saks (0-1) 80
8. North Jackson (0-1) 59
9. West Limestone (1-1) 53
10. W.S. Neal (1-0) 41
Others receiving votes: Andalusia (1-1) 34, Brooks (1-0) 29, Deshler (0-1) 28, Hamilton (1-1) 28, Munford (1-1) 23, Cleburne Co. (0-1) 9, Northside (2-0) 8, Sardis (1-0) 5, Elmore Co. (1-0) 4, Straughn (0-1) 4, Central-Florence (1-0) 3, Oneonta (0-1) 3, Danville (1-0) 2, Montevallo (2-0) 2, Clarke Co. (0-1) 1.

Class 3A
1. Madison Acad. (17) (1-1) 315
2. Gordo (13) (1-0) 308
3. Piedmont (1-0) 236
4. Opp (2-0) 216
5. Slocomb (2-0) 163
6. Pike Co. (1-0) 119
7. Walter Wellborn (1-0) 113
8. Oakman (1-0) 81
9. T.R. Miller (1-1) 53
10. Colbert Co. (0-1) 44
Others receiving votes: Glencoe (1-0) 24, Lauderdale Co. (1-0) 22, Daleville (1-0) 5, Winston Co. (2-0) 5, Lexington (2-0) 3, Fultondale (1-1) 2, Bayside Acad. (1-0) 1.

Class 2A
1. Fyffe (19) (1-0) 320
2. Elba (4) (1-0) 276
3. Tanner (7) (2-0) 274
4. G.W. Long (1-0) 194
5. Flomaton (2-0) 169
6. Ranburne (1-0) 140
7. Cleveland (1-0) 107
8. Reeltown (1-1) 74
9. Red Bay (2-0) 65
10. Pickens Co. (2-0) 49
Others receiving votes: Gaston (1-0) 7, Luverne (1-1) 6, Mobile Chr. (1-0) 6, Randolph Co. (1-0) 5, Washington Co. (0-1) 5, New Brockton (1-0) 4, LaFayette (1-0) 3, Leroy (1-0) 3, Woodland (1-0) 2, Lanett (1-1) 1.

Class 1A
1. Maplesville (30) (1-0) 360
2. Hubbertville (1-0) 251
3. Linden (1-0) 246
4. Cedar Bluff (1-0) 186
5. Spring Garden (1-0) 184
6. Brantley (0-1) 143
7. Billingsley (0-1) 88
8. McKenzie (1-0) 81
9. Hackleburg (1-0) 50
10t. Georgiana (2-0) 27
10t. Loachapoka (0-1) 27
Others receiving votes: Donoho (1-0) 16, Wadley (1-0) 16, Notasulga (0-2) 7, Millry (1-0) 6, Fruitdale (1-0) 5, J.U. Blacksher (1-0) 4, Ragland (0-1) 4, Autaugaville (2-0) 3, Berry (1-1) 2, Marion Co. (0-2) 2, Phillips (1-1) 1, Woodville (1-0) 1.

AISA
1. Edgewood Acad. (29) (2-0) 357
2. Bessemer Acad. (1-0) 259
3. Monroe Acad. (1) (2-0) 245
4. Tuscaloosa Acad. (1-0) 183
5. Autauga Acad. (1-0) 168
6. Pike Liberal (1-0) 145
7. Abbeville Chr. (1-0) 107
8. Escambia Acad. (0-2) 86
9. Marengo Acad. (0-1) 85
10. Clarke Prep (0-1) 23
Others receiving votes: Sparta Acad. (2-0) 20, Lee-Scott (1-0) 8, Northside Methodist (2-0) 6, Patrician Acad. (1-0) 5, Lowndes Acad. (1-0) 4, S. Choctaw Acad. (1-0) 4, Fort Dale Acad. (1-0) 2, Glenwood (1-0) 2, Springwood (0-1) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Jonathan Deal, Athens News Courier; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Will Gaines, Fort Payne Times-Journal; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Will Sammon, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Baker Ellis, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Griffin Pritchard, Tallassee Tribune; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald . Not voting: Brandon Miller, Anniston Star.

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam